Składając wszystkim mieszkańcom naszego powiatu najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, chcielibyśmy również zwrócić uwagę na zagrożenia związane z tym okresem oraz przekazać 10 porad, które pozwolą spokojnie i bezpiecznie cieszyć się zbliżającymi się świętami.
- Nie pozostawiajmy bez nadzoru rozgrzanych urządzeń kuchennych (kuchenek gazowych, elektrycznych, piekarników i opiekaczy itp.).
- Nie włączajmy nadmiernej ilości urządzeń elektrycznych oraz unikajmy przeciążenia instalacji elektrycznej (stosujmy zasadę: jedna wtyczka na jedno gniazdko).
- Podczas przygotowywania posiłków z użyciem oleju spożywczego szczególne zagrożenie występuje w momencie kiedy dojdzie do zapalenia się tego tłuszczu. Należy natychmiast odciąć dopływ gazu do kuchenki, a następnie stłumić ogień, odcinając dopływ powietrza, poprzez nakrycie naczynia pokrywą, kocem lub użyć gaśnicy typu F .Pamiętajmy, że nigdy nie wolno gasić rozgrzanego oleju wodą!
- Do oświetlenia drzewek lub krzewów w ogrodach stosujmy wyłącznie certyfikowane lampki przystosowane do pracy na zewnątrz. Lampki nie mające odpowiedniej izolacji mogą po namoknięciu na deszczu czy śniegu spowodować zwarcie instalacji elektrycznej lub porażenie prądem.
- Drzewko choinkowe w domu należy ustawić w bezpiecznej odległości (min. 50 cm) od kominków, pieców, grzejników itp. oraz zasłon i firanek. Zarówno naturalna jak i sztuczna choinka są materiałami łatwopalnymi. Na choinkach nie należy zapalać świeczek palących się otwartym ogniem, a stosować wyłącznie bezpieczne i certyfikowane lampki.
- Wychodząc z domu, należy pamiętać o wyłączaniu świątecznych iluminacji i lampek choinkowych, które pod naszą nieobecność mogą wywołać pożar.
- Nie należy pozwalać na odpalanie „zimnych ogni” przez dzieci bez nadzoru osób dorosłych, gdyż wytwarzają one wysoką temperaturę i mogą spowodować pożar bądź oparzenia. Pamiętajmy też, aby zawsze trzymać zapałki i zapalniczki w miejscu niedostępnym dla dzieci.
- Uważajmy z zapalaniem świec. Nie stawiajmy ich na oknach oraz w pobliżu zasłon lub firan. Czasem wystarczy lekki podmuch wiatru i firanka, by doszło do pożaru.
- Pamiętajmy również o urządzeniach grzewczych i sprawnej wentylacji. Temperatury za oknem są dość wysokie. Mimo to wiele osób dogrzewa mieszkania, a główną przyczyną pożarów w okresie zimowym jest właśnie niewłaściwa eksploatacja lub wady urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Nie właściwa eksploatacja urządzeń grzewczych i brak odpowiedniej wentylacji to również najczęstsze przyczyny zatrucia tlenkiem węgla potocznie zwanym „czadem”.
- Święta i okres przedświąteczny to czas, w którym masowo przemieszczamy się samochodami. Na drogach wzrasta natężenie ruchu i często panują trudne warunki. W związku z tym, pamiętajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku i przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, nie tylko w naszych domach, ale również na drogach.
{gallery}galeria/2016/2016.12.23_zyczenia_swiateczne{/gallery}