Sylwestrowa noc to czas, kiedy odpalamy najwięcej fajerwerków. Podczas przygotowań do Nowego Roku oraz w trakcie sylwestrowej zabawy pamiętajmy o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z materiałami pirotechnicznymi.

By zabawa sylwestrowa uwieńczona pokazem fajerwerków była bezpieczna, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić czy obudowa nie posiada uszkodzeń mechanicznych, a elementy z których się składa, są do siebie dopasowane i nie przesuwają się. Wybierajmy petardy z instrukcją obsługi w języku polskim. Warto także sprawdzić nazwę producenta i dane adresowe. Kupujmy petardy tylko u sprawdzonych sprzedawców.

Jeśli wybieramy petardy do pionowego ustawienia lub wkopania w ziemię, sprawdźmy, czy elementy petardy na to pozwalają (czy petarda nie przechyla się lub nie przewraca). Nigdy nie odpalajmy z dłoni nieprzeznaczonych do tego fajerwerków.

Czytajmy uważnie instrukcję obsługi i stosujmy się do zaleceń producenta. Do odpalania fajerwerków wybierajmy miejsca, w których będziemy mieli pewność, że nikomu nie zrobimy krzywdy i nic nie zniszczymy. Zachowujmy zalecaną bezpieczną odległość. Wyroby pirotechniczne i ich używanie to niebezpieczna zabawa - nie powinny odpalać ich dzieci. Nie używajmy także petard pod wpływem alkoholu. Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że petarda nie eksplodowała, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało.

Co roku w całej Unii Europejskiej podczas imprez sylwestrowych dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. By zabawa sylwestrowa nie zakończyła się tragedią, używajmy petard zgodnie z instrukcją obsługi oraz zachowajmy należytą ostrożność.

Pamiętajmy również, że sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 

Źródło: www.msw.gov.pl

Przypominamy również, że tegoroczne Powitanie Nowego Roku 2016, które odbędzie się 31 grudnia na Placu Westerplatte w Bartoszycach, po raz pierwszy ma charakter imprezy masowej.

Zarówno przepisy dotyczące bezpieczeństwa imprez masowych jak również regulamin tej imprezy zabraniają wnoszenia i posiadania materiałów pirotechnicznych (w tym materiałów pirotechnicznych widowiskowych takich jak petardy, fajerwerki, itp.) przez osoby uczestniczące w imprezie.

Radzimy pozostawić swoje fajerwerki w domu. Organizator imprezy przygotował dla jej uczestników 12-minutowy pokaz fajerwerków, który zostanie przeprowadzony i zabezpieczony przez profesjonalną firmę.

Za niestosowanie się do powyższych zasad grozi kara grzywny nie mniejsza niż 180 stawek dziennych, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

{gallery}galeria/2015/2015.30.12_sylwester{/gallery}