W odpowiedzi na zaproszenie szefa ochotniczej straży pożarnej w Nienburgu Pana Haralda Ellermanna, delegacja strażaków z naszej komendy wraz z Wicestarostą Powiatu Bartoszyckiego Panem Januszem Dąbrowskim, udała się w dniach 6-8 września 2013 r. do Nienburga w celu nawiązania współpracy z ochotniczą strażą pożarną miasta partnerskiego Bartoszyc.

 Pierwszego dnia delegacja udała się bezpośrednio do jednostki centralnej straży pożarnej w Nienburgu. Zaraz po przywitaniu przez kierownictwo z Panem Haraldem Ellermannem na czele, delegacja miała okazję zapoznać się ze sprzętem będącym na wyposażeniu jednostki. Po krótkiej wycieczce po garażu, wszyscy udali się na kolację do Pana Ralfa Weghöfta - dyrektora Albert-Schweitzer-Schule w Nienburgu. Po spotkaniu w miłym towarzystwie przyszedł czas na zasłużony po długiej podróży odpoczynek. Drugiego dnia wizyty strażacy na początek odwiedzili jednostkę wojskową w Nienburgu (Die Clausewitz-Kaserne), w której ze względu na dzień otwartych drzwi była możliwość zapoznania się ze sprzętem używanym przez żołnierzy Bundeswehry. W trakcie zwiedzania jednostki szef straży Pan Harald Ellermann otrzymał na swój pager zgłoszenie o plamie substancji ropopochodnej na rzecze Wezera. Strażacy skorzystali z uprzejmości Pana Ellermanna i zabrali się razem z nim na miejsce akcji, żeby wspólnie ocenić potencjalne zagrożenie. Na miejscu po kilku minutach pojawili się również ochotnicy z Nienburga, którzy rozstawili rękaw sorpcyjny ograniczający przemieszczanie się plamy i pochłaniający ropopochodną substancję. Informacja z  tego zdarzenia znajduje się również na stronie internetowej Freiwillige Feuerwehr Nienburg. Po zakończeniu działań strażacy wrócili jeszcze na chwilę do jednostki wojskowej na obiad, a następnie udali się do portu przy rzece Wezera w Nienburgu gdzie czekał na nich Pan Ralf Bergmann, który zabrał wszystkich w rejs strażacką łodzią po rzece. Po zejściu na ląd wszyscy udali się na spacer po urokliwej starówce Nienburga. Sobota w Nienburgu zakończyła się kolacją u lokalnego rybaka, który uraczył wszystkich wędzonymi węgorzami złowionymi w Wezerze oraz wędzonymi pstrągami z jego prywatnej hodowli. Niedziela była ostatnim dniem wyjazdu i rozpoczęła się nabożeństwem w kościele ewangelicko-augsburskim pw. Św. Marcina odprawionym w intencji strażaków. Nabożeństwo rozpoczęło świętowanie 55 urodzin pierwszego samochodu gaśniczego strażaków z Nienburga. Na specjalne zaproszenie do Nienburga tego dnia przybyło 47 samochodów pożarniczych tzw. oldtimerów z całych Niemiec. Pokaz starych samochodów był kluczowym elementem wizyty w Nienburgu. Przy okazji parady samochodów pożarniczych otwarte zostało Muzeum Policji Dolnej Saksonii, gdzie również zaproszono naszą delegację. Niedziela zakończyła się pożegnalnym obiadem w Muzeum miasta Nienburg. Strażacy z Bartoszyc złożyli na ręce szefa straży pożarnej w Nienburgu - Pana Haralda Ellermanna podziękowania za możliwość przybycia do Nienburga i zapoznania się z funkcjonowaniem straży pożarnej w Nienburgu. Wręczono strażackie upominki oraz zaproszono kolegów z Nienburga do Bartoszyc.  Wszyscy wyrazili nadzieje, że spotkanie w Nienburgu będzie początkiem owocnej współpracy strażaków z Nienburga i Bartoszyc.

Strażacy z Bartoszyc jeszcze raz dziękują za zaproszenie, wymianę doświadczeń i wspólnie spędzony czas ze strażakami z Nienburga. Galeria zdjęć z parady samochodów pożarniczych w Nienburgu.