Zbliżające się wakacje oraz sezon letni były powodem wizyty strażaków w Bartoszyckim Mechaniaku. Strażacy z naszej komendy poprowadzili zajęcia dotyczące bezpiecznego zachowania się nad wodą oraz przedstawili uczniom  podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy osobie tonącej.

 

Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji sprzętu, którym na co dzień posługują się strażacy-nurkowie ze Specjalistycznej Grupy Wodno-Nurkowej, która działa w naszej komendzie. Członek bartoszyckiej Specjalistycznej Grupy Wodno-Nurkowej Marek Remiszewski tłumaczył uczniom przybyłym na spotkanie m.in.,dlaczego nie można wchodzić do wody po alkoholu oraz jak ludzie po jego spożyciu zachowują się w wodzie. dlaczego wzywając lepiej dzwonić na numer 998  oraz po kolei omawiał wszystkie etapy tonięcia człowieka obalając przy tym wszystkie mity, które panują wśród społeczeństwa. W trakcie zajęć przedstawiono uczniom również zasady udzielania pierwszej pomocy osobie tonącej. Młodzież miała okazję sama przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy, jednak dopiero po namowach znalazła się dwójka chętnych. Strażacy uczulali uczniów na tego typu bierne zachowanie, zaznaczając, że niestety w rzeczywistości gdy dojdzie do tragedii bardzo często chęć udzielania pomocy osobie poszkodowanej wygląda podobnie.
Na koniec zajęć strażacy poprosili uczniów o zachowanie rozwagi w trakcie zbliżających się wakacji, szczególnie w trakcie wypoczynku nad wodą oraz życzyli wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku na długo oczekiwanych przez wszystkich wakacjach. /mł. kpt. Piotr Kowalski/