W środę, 24 maja o godz. 15:10 otrzymaliśmy zgłoszenie o samochodzie osobowym, który wpadł do rzeki Łyny przy alei Wojska Polskiego w Sępopolu.

Na miejscu zdarzenia okazało się, że kierujący samochodem osobowym Audi A3 na łuki drogi zjechał z jezdni, przejechał przez chodnik, po czym zjechał ze skarpy wprost do rzeki Łyny. Samochód zanurzył się w wodzie niemal całkowicie. Pojazdem podróżowało pięć osób - 50-letni kierowca, dwie kobiety w wieku 18 i 20 lat oraz dwóch mężczyzn w wieku 17 i 19 lat. Czworo pasażerów wydostało się z pojazdu jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych. Samochodu nie udało się opuścić kierowcy, który pozostał wewnątrz przypięty pasami bezpieczeństwa.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy medycznej pasażerom znajdującym się poza pojazdem oraz wydobyciu kierowcy, który pozostał wewnątrz pod wodą. Po przecięciu pasów bezpieczeństwa i wydobyciu kierowcy na brzeg przez nurków, przystąpiono do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Akcja ratunkowa rozpoczęta na brzegu przez strażaków, a następnie kontynuowana przez kilkadziesiąt minut z zespołem Pogotowia Ratunkowego nie przyniosła efektu. Obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon mężczyzny. Pozostali pasażerowie zostali przetransportowani do szpitali w Olsztynie i Bartoszycach.

Na miejscu zdarzenia pracowało 7 zastępów PSP i OSP (w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG w Bartoszycach) , 5 zespołów ratownictwa medycznego (w tym LPR), straż graniczna, policja oraz prokurator.


Zdjęcia: st. kpt. Marek Wojczulanis.